Розвиток тристоронньої газової кризи, схоже, незабаром перейде до нової стадії - судової. З усіх сторін щосили лунають не лише заклики подати до суду на ініціаторів газового протистояння, але й конкретні заяви про судові позови як про вже здійснений факт.
Російський "Газпром" вже подав позов до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма у зв'язку з діями України. Російський монополіст вважає, що Україна не виконує своїх зобов'язань із транзиту російського газу в країни Європи і вимагає зобов'язати НАК "Нафтогаз України" забезпечити транзит російського газу в Європу територією України.
"В рамках цього позову "Газпром" просить суд вжити у максимально короткі терміни забезпечувальних заходів, для заборони "Нафтогазу України" вживати будь-які дії, спрямовані на скорочення транзиту російського газу в Європу", - пояснив суть претензій голова "Газпрому" Олексій Міллер. Рішення холдингу, за його словами, було схвалене Президентом РФ Дмитром Медведєвим.
Сам глава російської держави не виключає, що "Газпром" подасть судовий позов про стягнення з "Нафтогаза" недоотриманих за транзит газу $1,1 млрд. "Треба вже сьогодні посадити фахівців, юристів, щоб не тільки протоколювати - з цим у нас і так все налагоджено, але й підраховувати збитки", - заявив Д.Медведєв, зажадавши від "Газпрому" уточнити розмір збитків, "завданих діями української сторони". "З 1 січня "Газпром" недоотримав $1 млрд.100 млн. експортної виручки за контрактами на поставку газу в Європу. Такі гроші наша країна втрачати не може. Подарунки закінчилися. Гроші потрібно стягнути з відповідачів, з винних у цій ситуації", - пояснив світові Д.Медведєв.
Його соратник і наставник - Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін - закликає Євросоюз надати "більш істотний" вплив на Україну для забезпечення інтересів країн-одержувачів російського газу. "У нас є всі підстави стверджувати, що з нашої сторони зроблено все для того, щоб подачу газу було відновлено. Більше того ми подачу відновили", - каже В.Путін.
Подачу позовів в суд стосовно України не виключає і президент Російського газового союзу, заступник спікера Державної думи Російської Федерації Валерій Язєв. Через припинення газопостачання Західної Європи російський монополіст щодня зазнає величезних збитків. $120 мільйонів - така приблизна сума збитків "Газпрому", - стверджує він, додаючи: "Думаю, що в майбутньому почнуться судові процеси. Просто зараз про це ніхто не говорить. Претензії будуть надходити з боку компаній, які недоотримали газ. А "Газпром" їх буде переадресовувати "Нафтогазові України", який зірвав транзит. Це те, що нас чекає завтра", - каже В.Язєв.
Київ продовжує перебувати у позитивному настрої. Якщо Російська Федерація має претензії щодо України, вона може звернутися до арбітражного суду, - пропонує Президент Віктор Ющенко. Будь-яких інших претензій Київ не приймає, - пояснив він свою позицію, додавши, що Україна повністю розрахувалася за спожитий газ, а також газ, закачаний у підземні сховища.
Уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, у свою чергу, переконаний: в нашої держави немає ніяких підстав боятися судових позовів з боку європейських країн, які зараз не отримують газ через позицію російської сторони. "Україні нічого боятися судів, тому що вона ані на йоту не провинилася у цій провокаційній ситуації, свідомо створеній російською стороною", - заявив учора чиновник. "Це провокація чистої води. Головне, що наші сусіди на західному від України кордоні це чудово розуміють", - сказав Б.Соколовський.
Але Європа втомилася і вже нічого не хоче розуміти. Єврокомісія вже попередила Росію і Україну, що, якщо поставки газу не відновляться найближчим часом, постане питання про розгляд цієї справи у суді. "Я хотів би чітко дати зрозуміти Москві і Києву: якщо угода, підписана за участю ЄС, не буде дотримуватися, комісія рекомендує європейським компаніям-одержувачам газу звернутися до суду для розв'язання цього конфлікту", - попередив Київ і Москву голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
При цьому російському "Газпрому" загрожує "персональний" судовий розгляд - з Грецією. Грецька національна газова корпорація (DEPA) планує подати до суду на російський концерн для відшкодування своїх втрат через припинення поставок російського газу. Греки при цьому нагадують, що в контракті між DEPA і "Газпромом" прописано, що російська фірма виплатить компенсацію, якщо вона не зможе поставити обсяги газу, вказані у документі.
Виконавчий директор DEPA Макіс Папагеоргіу, коментуючи намір подати позов, відзначив, що його компанія отримала лист від "Газпрому", в якому ситуація з поставками газу в Грецію характеризується як форс-мажорні обставини. За його словами, "росіяни не мають наміру виплачувати компенсацію DEPA або будь-якій іншій європейській фірмі, потерпілій через припинення газопостачання з минулого тижня". За оцінкою М. Папагеоргіу, на сьогодні розмір компенсації, яку мала б отримати Греція, досягнув 1 млрд. євро.
Нагадаємо, 13 січня Європа заявила, що незважаючи на те, що російський "Газпром" після восьмої години ранку, за європейським часом, почав відновлювати поставки газу в ЄС через Україну, постачання блакитного палива пробуксовують. Як повідомляє чеське інформаційне агентство "CTK" із покликанням на власне джерело в Єврокомісії, Російська Федерація направляє по трубопроводу настільки обмежену кількість газу, що його рух територією України в Європу стає практично неможливим.
У свою чергу, заступник голови правління російського концерну Олександр Медведєв заявив, що Україна блокувала всі дії "Газпрому" із транзиту газу в Європу. У концерну немає фізичної можливості здійснювати транзит газу через територію України, - сказав він. "Це йде всупереч усіх домовленостей, підписаних напередодні", - відзначив О.Медведєв. В таких умовах, за його словами, "у нас немає фізичної можливості здійснювати транзит газу через територію України. Відповідальність за це лежить повністю на українській стороні". Крім того, О.Медведєв заявив, що Росія проінформувала Єврокомісію про неможливість забезпечувати транзит газу в Європу через Україну. "Я говорив на цю тему з представниками Єврокомісії, які охарактеризували ситуацію як форс-мажор", - сказав він.
При цьому, як стверджує прес-служба російського "Газпрому", міжнародні спостерігачі констатують відсутність в Україні прокачування російського газу транзитними газопроводами у напрямку Європи. Спостерігачі міжнародної комісії з моніторингу в Києві підписали погодинний звіт по газовимірювальній станції (форма N1), який свідчить про відсутність прокачування російського газу транзитними газопроводами України в напрямку Європи. Водночас, на газовимірювальній станції "Суджа" Курської області спостерігачі фіксують тиск на вході у газотранспортну систему України 70 атмосфер, - відзначили у "Газпромі". Аналогічний погодинний звіт (форма N1А), також на підтвердження відсутності прокачування газу у західному напрямку, підписали спостерігачі міжнародної комісії з моніторингу Йохан Хаумер (OMV) і Олег Антонов ( "Газпром експорт") на газовимірювальній станції "Ужгород".
Водночас, 14 січня надійшла інформація про те, що європейські експерти отримали повний доступ до диспетчерських зал "Газпрому" і "Нафтогазу", і констатували, що газ трубопроводами, за якими вони спостерігають, не йде з Росії. "Це великий крах ілюзій, і не може бути жодного виправдання подальшому затягуванню проблем... Треті країни не виконують своїх зобов'язань перед європейськими підприємствами. Немає ніяких підстав стверджувати, що нібито газ в Євросоюз неможливо постачати", - сказав на брифінгу прес-секретар виконавчого органу ЄС Йоганнес Лайтенбергер. Росіяни направили сьогодні вранці (у вівторок - ред.) трохи газу на єдиний пункт (транзиту), потім тиск впав, і більше нічого по трубі не надходить. Жодної молекули газу, як констатували наші спостерігачі, не відправлено на інший пункт транзиту", - сказав представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспуні. Взнати про це вдалося після того, як спостерігачів Єврокомісії допустили у диспетчерські зали "Газпрому" і "Нафтогазу"