Уже в 2010 року увесь світ довідається, що таке дефіцит пропускної здатності Інтернету. До такого виводу прийшли фахівці американської аналітичної компанії Nemertes Research Group. Колосальні обсяги інформації, що переміщаються в віртуальному просторі, і постійний ріст кількості користувачів приведуть до перевантаження Мережі. У результаті швидкість передачі даних може впасти настільки, що взагалі порушить питання про подальше існування Інтернету. Більше того, з темпів обміну інформацією може, по оцінках деяких експертів, спровокувати глобальна економічна криза
Свій песимістичний прогноз західні аналитики побудували на основі аналізу сучасних тенденцій. Популярність комп`ютерного телебачення й різноманітних відео- і аудиосервисов росте не по днях, а по годинниках. Разом з їй збільшується кількість переданої й одержуваної інформації. Якщо вірити фахівцям, в році, щонаступив, сумарний обсяг трафика складе біля 161 эксабайта - це 161 млрд. гігабайт. З огляду на ж постійний додаток інтернет-користувачів, цифри можуть виявитися навіть ще вище.
«Ріст трафика носить підривний характер. У його основі лежить не тільки попит ринку, але і бажання самих операторів заробити на так званих додаткових послугах, - пояснив “НІ” консультант департаменту мереж і телекомунікацій компанії “Ай-Теко” Ілля Кравченко. - Справа в тім, що простий продаж швидкості зараз не приносить більших грошей провайдерам. У боротьбі за клієнтуру розцінки на трафик знижуються. І провайдери відкривають бажаюча можливість качати фільми, музику, підключати інтернет-телебачення. Зрозуміло, коли по одному каналі кілька сотень або тисяч користувачів починають качати об`ємні файли, це може впливати на швидкість».
На думку американських фахівців, сучасні мережні канали вимагають термінової модернізації
Однак інтернет-провайдери не квапляться вкладати в її гроші. І хоча відновлення засобів зв`язку до 2010 року зажадає не менше 140 млрд. доларів, по оцінках компанії Nemertes Research, найбільші постачальники Інтернету планують внести лише половину цієї суми. У підсумку вже через 2-3 роки в більшості користувачів упаде швидкість Інтернету
И це менше з зол. Один з батьків-засновників Інтернету, американець Лоуренс Робертс, і зовсім заявив, що дефіцит трафика й, як наслідок, зі швидкості обміну інформацією може привести до глобальної економічної кризи. Крім того, що постраждає інтернет-бізнес, падіння швидкості обернеться серйозними проблемами для банківських і кредитних організацій. Зв`язок між офісами може перерватися, а фінансові операції, здійснювані через Мережа, виявляться недоступні
Втім, самі провайдери поставилися до повідомлень про близькості віртуального «кінця світу» досить скептично. «Ми вважаємо, що побоюватися недостачі пропускної здатності не коштує, - пояснив “НІ” співробітник “Гарант-Парк-Телеком” Олена Мельникова. - Ширина працюючих зараз каналів поки цілком дозволяє підключати нових користувачів. Якість і швидкість зв`язку не повинні постраждати - люди в будь-якому випадку будуть одержувати саме такий її обсяг, що зазначений в договорі з провайдером. Інакше останній просто розгубить своїх клієнтів, а отже гроші. Тому ніхто заощаджувати на модернізації засобів зв`язку не збирається».
Рятуйте! прийти нові технології. «Зараз більші обсяги трафика може брати на себе мережа, побудована на волоконно-оптическом кабелі, що переносить інформацію в виді світлових імпульсів, - пояснив “НІ” старший віце-президент компанії “Корбина-Телеком”. - Оптоволокно може переносити інформацію з швидкістю понад 1 гигабита в секунду. При погіршенні сполучення-інтернет-зв`язку провайдери почнуть просто розширювати вже наявні канали й прокладати нові кабелі». «Навіть якщо виникнуть якісь труднощі з оптоволоконной зв`язком, на допомога прийде бездротової Інтернет, - заявив “НІ” фахівець із IT-технологій Олександр Экслер. - Уже зараз є міста й країни, які повністю оснащені таким видом бездротового зв`язку, як Wi-Fi. По якості обміну інформацією він практично не уступає своїм провідним братам. Крім того, мобільний і незалежний від кабелів, а значить - позбавлений такої проблеми, як дефіцит пропускної здатності».
Єдино, кого дійсно може торкнутися проблема віртуального дефіциту - деякі країни Азії й Латинської Америки. «Там уже в 40% користувачів виникли проблеми з трафиком, - пояснив “НІ” провідний аналітик “Лабораторії Касперского” Олександр Гостев. - Тому до 2010 року ситуація дійсно може загостритися. На відміну від Заходу в цих регіонах немає великих провайдерів, що мають досить засобів на модернізацію. Втім, очікувати, що дефіцит трафика приведе до економічного або інформаційній кризі в цих регіонах, не коштує. Занадто мало там залежить від Інтернету».